Yazı

.Global piyasaların ilginç bir göstergesi konumundaki dolar/YTL, bir kez daha doğru sinyal verdi.

Dış piyasaların iyi bir görünüm çizdiği ortamda yukarı yönlü bir hareket yaşanan dolar kuru öncü sinyal işlevini gösterdi. Finansal tsunaminin sinyalini 2 gün önceden veren dolar kurunda ABD seansında görülen en yüksek seviye 1,2450 oldu.

ABD’nin özel sektöre yönelik istihdam datasının beklentilerin altında kalması, Trichet’nin resesyon sinyali vermesi ve Fed yetkililerinin global ekonomiye ilişkin olumsuz görüşlerini fazlaca vurgulaması nedeniyle yaşanan gerilimli ortamda yükselen dolar kurunda TC Merkez Bankası Başkanı Yılmaz’ın faiz indirim sinyali vermesi de etkili oldu.

Eco Yatırım uzmanlarına göre; dolar kurunda bugün bu yükseliş eğilimi devam edebilir. 1,2630’u gündemine alabilecek olan dolar kurunda gün içinde gelecek olan ABD’nin istihdam verisi etkili olacak. Datanın beklentilerin üzerinde oluşması dolar kurunun gevşemesine neden olabilir. Aksi durumda dolar kurunda alımların güçlendiği gözlenebilir. 1,2350’de desteğin bulunduğu dolar kurunda direnç seviyesi 1,2630’da yer alıyor.

FİNANSAL TSUNAMİ EUROYU VURUYOR

Tüm piyasalarda olduğu gibi finansal tsunami şiddetini artırdı. ABD’nin özel sektöre yönelik istihdam datasının beklentilerin altında kalması, Trichet’nin resesyon sinyali vermesi ve Fed yetkililerinin global ekonomiye ilişkin olumsuz görüşlerini Euro Bölgesi ekonomisine yönelik bir endişe olarak nitelendiren piyasalarda paritenin oldukça sert gerilemesine neden oldu.

Eco Yatırım uzmanlarının ifadelerine göre; özellikle ABD seansında Euro'da artan satış baskısı paritenin 1,43’e gevşemesine neden oldu. Dün günün kritik gelişmesi olan Trichet açıklaması ise özellikle büyüme konusunda konulan endişeler nedeniyle piyasada etkili oldu.

Trichet ekonominin daralma sürecinde olduğunu, enflasyonun ise diğer bir sorunlu nokta olarak makas yarattığını belirtti. Trichet’nin bu sorun mesajları Euro'da satışları güçlendiren en önemli gelişmeydi.

Bununla birlikte paritede tahminler doğrultusunda yaşanan orta vadeli düşüşün ‘soluksuz’ bir görüntü çizmesi kısa vadeli bir düzeltme olasılığı olarak değerlendirilmeli. Bu konuda bugün gelecek olan ABD’nin istihdam verileri kritiktir. Her ne kadar olumsuz ABD datalarının faturası da Euro'ya kesilse de bugün gelecek olan rakamın kısa vadeli bir düzeltme için kullanılacağı düşünülüyor. 1,4155’te desteğin bulunduğu paritede direnç seviyeleri olarak 1,4395 ve 1,45 izlenmeli.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !