Endekste yatay trend daha alt noktalara inebilir


Turkish Yatırım Menkul Değerler tarafından hazırlanan "Haftalık Bülten"de piyasalar için görünümün pek de iyi olmadığı dile getirildi.

"Hacim Daralıyor, Yatay Trend Daha Alt Noktalarda Oluşabilir" başlığıyla hazırlanan bültende şu değerlendirme yapıldı;

"Piyasaların önceliklerinde değişimler görülmeye başlandı. Petrol ve emtia fiyatlarında güçlü gerileme ve ABD ekonomik verilerinde toparlanma ile bir senelik endişeler büyük ölçüde azaldı. Buna karşın ABD ekonomisinde büyümeye ilişkin karamsarlık Avrupa’ya sıçradı.

Avrupa ile Türkiye ekonomisi’nin, yoğun ticari ilişkiler nedeniyle karınları birbirine bağlıdır. Avrupa ekonomisinde yaşanacak daralma, Türkiye’yi de daraltacaktır. Bu yüzden şu an Türkiye’ye bakış açısı tersine dönebilir. Cuma günü görüldüğü üzere bir yabancı kurum Türkiye’de hisse tavsiyesini bir anda Underweight’e çekmiştir.  

Yabancıların ileriki dönemde Türkiye tavsiyelerinde Avrupa’da yaşanan ekonomik değişimlere ilişkin beklentiler önemli rol oynayacaktır.

Avrupa’da yaşanan daralma ve ECB’nin gelecekte faiz indirimleri Türk piyasalarına olumsuz yansımalar yaratabilecektir. İMKB böyle bir sürece, kısa vadede yükseliş ve orta vadeli ise yatay bir trend içerisinde girmiştir. Kısa vadeli yükselen trend içerisinde yükseliş trendi Ağustos ayı itibariyle bozulmamıştır. Fakat yükselişte daralan işlem hacim, kısa vadeli trend değişimini işaret etmeye başlamıştır. Kısa vadeli yükselen trend içerisinde yabancı takas oranı düşen bir trend izlemektedir. Yabancı takası yüzde 69.89 ile Temmuz ayında görülen seviyelerin dahi altına geriledi. Bu hafta kısa vadeli trend değişimi yaşayabileceğimiz bir hafta olabilir. 41.500 desteğin kırılması kısa vadeli yükselen trendi sona ermesine neden olacaktır.

43.600-44.000 direncinin kırılması durumunda ise orta vadeli yataytrend, yükselen trende dönecektir. Orta vadeli trend değişimini gerçekleştirecek bir gündem bizi beklemiyor. Ay sonuna kadar Avrupa’dan ABD’ye göre daha önemli bir data akışı izleyeceğiz. Yabancılar Türkiye pozisyonlarını sorgular ve azaltırken, kapımızda durgunluk tehlikesi gelmiş çatmışken kısa vadeli yükselen trendin devamı zor görünmektedir. Orta vadeli 38.500-44.000 aralığındadalgalanmanın devamını bekliyoruz. Bu yatay bölgede tradeyapılabilir."

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !