Piyasalar böyle bir hafta yaşamadıABD'de, 14 ay önce konut piyasasında kullanılan kredilerin geri dönmemesiyle başlayan ve daha sonra bütün dünyayı etkilemeye başlayan küresel kriz, geçtiğimiz hafta doruk noktasına çıktı.

Piyasalar hafta başından itibaren çalkalanmaya başladı. Yurtiçi ve uluslararası endeksler görülmemiş kayıplar verdi. Altın fiyatları güvenli liman arayışı nedeniyle günlük bazda yüzde 10 gibi oranlarda değerler kazanırken, krizin ekonomilerde yavaşlamaya yol açacağı ve petrol talebinin kısılacağı düşüncesiyle petrol fiyatları inişe geçti. Dolar yurtiçinde 1.30 seviyesinin üzerine çıktı.

Piyasalar tepetaklak giderken önce dünyanın ABD Merkez Bankası başta olmak üzere 5 büyük ülkenin merkez bankası piyasaları paraya boğacağını açıkladı. Kayıplar bu haberin üzerine bir miktar yavaşladı ancak durmadı. ABD Hükümeti, benzer önlemlerin piyasalarda tansiyonu düşürmediğini görünce sazı eline aldı ve eşi görülmemiş bir kriz olarak tanımladığı bu ekonomik çalkantıya eşi görülmemiş önlemler alınacağını açıkladı.

Bu haber üzerine Pazartesi'den Perşembeye ölüp ölüp dirilen piyasalar, Cuma günü yeniden ayağa kalktı.

GEÇEN HAFTA YATIRIM ARAÇLARI

İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında (İMKB) işlem gören hisse senetleri, haftalık bazda ortalama yüzde 1,79 değer yitirdi.

İMKB'de Bileşik Endeks, haftalık bazda 663,71 puan düşerek, 37.033,87 puandan 36.370,16 puana geriledi. Haftalık bazda 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 13,07, Cumhuriyet Altının gram satış fiyatı yüzde 13,46 arttı.

Önceki hafta sonu 30,60 YTL olan 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 34,60 YTL'den, 208,00 YTL olan Cumhuriyet Altınının satış fiyatı da 236,00 YTL'den haftayı tamamladı. Kapanışta bugün, Amerikan Doları'nın satış fiyatı haftalık bazda değişim göstermezken, avronun satış fiyatı yüzde 1,76 artarak 1,7920 YTL'ye çıktı.

Yatırım fonlarına katılma belgeleri geçen hafta ortalama yüzde 0,90 değer yitirdi. (A) tipi endeks haftalık bazda yüzde 8,15 gerilerken, (B) tipi endeks yüzde 0,11 yükseldi.

İMKB Tahvil ve Bono Piyasasında, ağırlıklı ortalamalara göre çeşitli vadelerdeki bono ve tahvillerin haftalık net getirileri ise yüzde 0,30 ile yüzde 0,34 arasında gerçekleşti.

Önde gelen ve değerlendirmeye alınan 10 kamu ve özel bankanın faiz oranlarına bakıldığında, mevduat faizinin haftalık net getirisi, bir aylık mevduatta yüzde 0,26'da kaldı. Önceki hafta sonunda ortalama faizleri yüzde 16,9 dolayında olan haftalık reponun net getirisi de yüzde 0,29 olarak gerçekleşti.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !